Academia Nae

Nae e partea luminoasa din noi si Catavencu e partea umbroasa

Fito Vineri, Septembrie 12, 2014

Filed under: buzz(e) — academicianuNae @ 5:09 pm

Sâmbătă, 20 septembrie
11.00 – MUZICANȚII DIN BREMEN, adaptare dupa Frații Grimm de Ema Stere, regia artistică Attila Vizauer – Teatrul Țăndărică, București – Sala Mare (TEATRU PENTRU COPII)
13.00 – ULTIMUL DON QUIJOTE, scenariu liber inspirat de romanul lui Miguel de Cervantes, regia artistică Aurelian Bălăiță – Universitatea de Arte „George Enescu”, Iași – Sala Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)
17.00 – VISUL LUI BURATINO, regia artistică Megyes Labadi Eva – Teatrul Merlin, Timișoara – Corso (TEATRU PENTRU COPII)
STATUI VIVANTE PE CORSO – Universitatea Hyperion (ȘCOLI DE TEATRU)
19.00 – BECKMANN, adaptare după Wolfgang Borhcert, regia artistică Monica Bordeianu – Universitatea de Arte „George Enescu”, Iași – Sala Studio Arcadia (ȘCOLI DE TEATRU)

Duminică, 21 septembrie
Stand: carte de teatru
11.00 – PRINȚESA TURANDOT, basm teatral de Traian Savinescu după Carlo Gozzi şi Friedrich Schiller, regia artistică Traian Savinescu – Teatrul Ariel Târgu Mureș – Sala Mare (TEATRU PENTRU COPII)
STATUI VIVANTE PE CORSO – Universitatea Hyperion (ȘCOLI DE TEATRU)
16.00 – SEMINȚE SEMI, de Valeria Frabetti, regia artistică Valeria Frabetti – Teatrul „Ion Creangă”, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
17.00 – PUNCT TRIPLU, un spectacol de Bogdan Georgescu – Teatrul Național Târgu Mureș și Colectiv A Cluj – Sala Arlus (CONCURS TEATRU SCURT)
18.00 – SEMINȚE SEMI – Teatrul „Ion Creangă”, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
19.00 – LIFE SEQUENCES PROFILES, un spectacol de Florin Fieroiu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ
20.30 – ÎNARIPAȚII, spectacol stradal de Nuți și Sorin Dorobanțu, Trupa Nuți și Sorin – Corso (TEATRU PENTRU COPII)
21.00 – YOM KIPPUR, de Hanna Azoulay Hasfari, regia artistică Eugen Gyemant – Teatrul de Nord Satu Mare – Casa de Cultură a Sindicatlor (CONCURS TEATRU SCURT)
CENUȘA TIMPULUI, o producție Asociația Cultural Act, cu Teatrul de Balet Sibiu și Trupa Riff – Scena mobilă (INVITAT)
VISUL ISOLDEI, de Lect. Univ. Dr. Bogdana Darie, regia artistică Alexandru Nastase, spectacol indepenedent realizat cu sprijinul UNATC I. L Caragiale (FRINGE)

Luni, 22 septembrie
17.00 – POEZIA VISULUI, de Miriam Răducanu, după textele lui Emil Botta, regia artistică Miriam Răducanu – Teatrul Unteatru București – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)
19.00 – HAI IU IU, NU HEY YOU YOU (Maria Tănase remix), un concept de Radu Afrim, spectacol produs de UNITER, București – Sala Mare (INVITAT)
21.00 – OMUL CU CHITARA, de Jon Fosse, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Municipal Turda – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
LSD Theatre Show, de Christopher Durang, regia artistică Horia Suru – Asociaţia Culturală Doctor’s Studio, Bucureşti (FRINGE)
BLACKBIRD, Teatrul UNTEATRU, Bucureşti (FRINGE)
Marți, 23 septembrie
Conferință Teatrul Independent azi – Unteatru, Teatrul Mignon, Teatrul Artemotion
17.00 – CINCI ORE CU MARIO, de Miguel Delibes, regia artistică Mariana Cămărășan, Teatrul „Unteatru”, București (CONCURS TEATRU SCURT)
17.00 – JOC ȘI CÂNTEC FĂRĂ FRONTIERE, Ansamblul Artistic Profesionist „Crișana”, Teatrul Regina Maria – Scena Mobilă (INVITAT)
19.00 – TARTUFFE SAU IMPOSTORUL, de Molière, direcția de scenă Victor Ioan Frunză – Teatrul Metropolis, București – Sala Mare (INVITAT)
21.00 – PROFU’ DE RELIGIE, de Mihaela Michailov, regia artistică Bobi Pricop – Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
21.00 – DRAGOSTE, ÎN PATRU TABLOURI, de Lukas Bärfuss, regia artistică Daniel Vulcu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Moara Răsărit (INVITAT)
ELEVATOR, de Gabriel Pintiliei, regia artistică Dorin Boca – Teatrul Mignon, Bucureşti (FRINGE)
BARTENDER BLUES, după Mihai Ignat, regia artistică Eugen Gyemant – Godot Cafe Teatru, Bucureşti (FRINGE)

Miercuri, 24 septembrie
Lansare de carte – Zeno Fodor (Zeno Fodor – 80, Scrieri teatrale, Capriciu bizantin)
13.00 – CULORILE MUZICII, adaptare după Laurant van Weter, regia artistică Veronica și Cătălin Pătru – Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu – Sala Mare (ȘCOLI DE TEATRU)
17.00 – ÎN AFARA JOCULUI, de Sergi Belbel, regia artistică Ion-Ardeal Ieremia – Teatrul Național Timișoara – Sala Studio (CONCURS TEATRU SCURT)
19.00 – AMALIA RESPIRĂ ADÂNC, de Alina Nelega, regia artistică Tudor Lucanu – Teatrul Național „Lucian Blaga” Cluj-Napoca – Moara Răsărit (CONCURS TEATRU SCURT)
19.00 – SYSTEM FAILURE, un concept de Louse Baduel și Leslie Mannès, o producție Asbl Hirschkuh și Les Brigittines, Belgia (INVITAT)
21.00 – TREI NOPȚI CU MADOX, de Matei Vișniec, regia artistică Radu Dinulescu – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)
21.00 – FAMILIA TÓT, de Örkény István, regia artistică Bocsárdi László – Teatrul Național „Marin Sorescu”, Craiova – Casa de Cultură a Sindicatelor (INVITAT)
O NOAPTE CU EDITH PIAF!, de Jean Cocteau, regia artistică Iulian Gliţă – Asociaţia Culturală Macaia, Bucureşti (FRINGE)

Joi, 25 septembrie
Lansare revista de teatru Scena
Portret THEODOR CRISTIAN POPESCU
19.00 – CANCUN, de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ NAȚIONALĂ
21.00 – PERPLEX, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – AVANPREMIERĂ
ACEEAŞI ZI DIN VIAŢA MEA, de Ana Nicolae, regia artistică Attila Bordás – Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea (FRINGE)

Vineri, 26 septembrie
Lansare revista Teatrul AZI
Conferință prof. univ. dr. George Banu – SUB SUPRAVEGHEREA NOPȚII
10.00 – ZÂNA ZORILOR, de Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi, regia artistică Ilinca Stih – Teatrul Excelsior, București – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
11.30 – PIATRA, de Marius von Mayenburg, regia artistică Theodor Cristian Popescu – UNIVERSITATEA DE ARTE din Târgu Mureș – Casa de Cultură a Sindicatelor (ȘCOLI DE TEATRU)
17.00 – CĂLIN (POVESTEA MODERNĂ), dramaturgie de Hannah Wolf și Horia Suru, inspirat din „Wunschkonzert” de Franz Xaver Kroetz și din „Călin (file din poveste)”, de Mihai Eminescu, regia artistică Horia Suru – Teatrul Municipal „Bacovia”, Bacău – Sala Arcadia (CONCURS TEATRU SCURT)
19.00 – AIDA, de Giuseppe Verdi, regia artistică Horia Ballint – Spectacol produs de Asociația Culturală Opera VOX și Teatrul Regina Maria – Sala Mare (INVITAT)
21.00 – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT) – PREMIERĂ
22.00 – CIRCUS MUNDI, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara – Corso (FRINGE)

Sâmbătă, 27 septembrie
11.00 – VIZITĂ și DOMNUL GOE, adaptare după I.L.Caragiale, regia artistică Lacrimioara Szlanko – Teatrul de Marionete Arad – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
17.00 – TIPOGRAFIC MAJUSCUL, un spectacol de Gianina Cărbunariu – o coproducție dramAcum și Teatrul Odeon București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
18.00 – BUZUNARUL CU PÂINE, de Matei Vișniec, regia artistică Cristian Pepino – Compania Qui Peut, București – Sala Arcadia (OFF)
19.00 – PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?, de Cătălin Ștefănescu, adaptare după romanul „Moromeții” de Marin Preda, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Act București – Sala Mare (CONCURS TEATRU SCURT)
21.00 – ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ștefan Lupu, spectacol independent București – Scena mobilă (CONCURS TEATRU SCURT)
DRAGONUL DE AUR, de Roland Schimmelphennig, regia artistică Ioana Petre – Teatrul Mignon, Bucureşti (FRINGE)
O NOAPTE FURTUNOASĂ, de Ion Luca Caragiale, regia artistică Ovidiu Mihăiţă, Auăleu Teatru, Timişoara (FRINGE)
GUNOIERUL, de Mimi Brănescu, regia artistică Sebastian Lupu, Teatrul Artemotion, Oradea (FRINGE)

Duminică, 28 septembrie
11.00 – ALBĂ CA ZĂPADA, după Frații Grimm, regia artistică Decebal Marin – Teatrul Puck, Cluj-Napoca – Sala Arcadia (TEATRU PENTRU COPII)
17.00 – PANICĂ (TREI BĂRBAȚI PE PUNCTUL DE-A CEDA PSIHIC), de Mika Myllyaho, regia artistică Theodor Cristian Popescu – Teatrul Nottara București – Casa de Cultură a Sindicatelor (CONCURS TEATRU SCURT)
18.00 – TITANIC VALS, de Tudor Mușatescu, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, București – Sala Mare (INVITAT)
21.00 – LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu – Teatrul Regina Maria, Oradea – Scena mobilă (INVITAT)
TANȚA ȘI COSTEL, de Ion Băieșu, regia artistică Sebastian Lupu – Teatrul Artemotion (FRINGE)
EDITH PIAF & AGNES, un concept de Gajai Ágnes – Teatrul Szigligeti Szinház, Oradea (FRINGE)

LOCAȚIILE SPECTACOLELOR DIN FRINGE VOR FI ANUNȚATE ULTERIOR!

Anunțuri
 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s